VIZITA DE LUCRU A PRIMARULUI NICOLAE BARBU PE SANTIERUL PROIECTULUI DE AMENAJARE A UNUI SECTOR AL CANALULUI SFANTUL GHEORGHE

Vizita de lucru a primarului Nicolae Barbu pe santierul proiectului de amenajare a unui sector al Canalului Sfântul Gheorghe, în scopul îmbunătățirii conectivității în Euroregiunea Ruse – Giurgiu.
Lucrările au fost demarate în luna octombrie a anului trecut și vizează următoarele obiective:
– cheu cu pereu de dale din beton pe o lungime de 230 m;
– platformă portuară cu o suprafaţă totală de 3.377 mp;
– rampă de ridicare ambarcaţiuni cu o lungime de 60 m;
– clădire administrativă și împrejumuire, amplasată către zona de acces în incintă, în imediata apropiere a platformei betonate;
– zonă reparaţii nave;
– platforma de andocare;
– apuntamente;
– amenajare peisagistică
– drumuri, parcări şi spaţii verzi

Obiectivul de investiții “Amenajarea unui sector al Canalului Sfântul Gheorghe în scopul îmbunătățirii conectivității în Euroregiunea Ruse – Giurgiu” este derulat de Primăria Giurgiu în cadrul proiectului transfrontalier “Dezvoltarea Fluviului Dunărea pentru o mai bună conectivitate a Euroregiunii Ruse – Giurgiu cu coridorul pan-european de transport Nr. 7” – Programul INTERREG V – A, România – Bulgaria 2014 -2020, Axa Prioritară 1: O regiune bine conectată.
Valoarea obiectivului de investiție pentru municipiul Giurgiu este de 3 mil. Euro, din care:
– 2.332.853,36 Euro (85 %) – finanţare prin Fondul European de Dezvoltare Regională
– 356.789,34 Euro (13 %) – finanţare de la Bugetul de Stat
– 315.430,67 Euro – contribuţia proprie a Primăriei Municipiului Giurgiu, din care 54.890,67 Euro reprezintă 2% din valoarea eligibilă a proiectului, iar 260.540,00 Euro reprezintă cheltuieli neeligibile ale proiectului.

Ultima modificare: 18.08.2022 – 16:17 de către

Anteriorul SĂPTĂMÂNA VIITOARE VA FI LANSAT PROIECTUL CARE VIZEAZĂ ÎNFIINȚAREA BIROULUI UNIC ÎN PRIMĂRIA GIURGIU